Průvodce světem vína

Náš průvodce světem slouží jako nápověda pro snadnou orientaci ve všem co se týká vína, aby pro Vás byl následný výběr co nejjednodušší a mohli jste si smlsnout na víně přesně podle Vašich chutí a představ. Zároveň, pokud jste vinnými nováčky a rádi byste se dozvěděli i jak víno správně skladovat a servírovat (aby Vám co nejdéle vydrželo a jeho chuť a vůně měla největší šanci se projevit tak jak vinař při jeho výrobě zamýšlel), jste na správném místě! Máme pro vás pár tipů jak poznat jaké víno si kupujete a co od něj můžete očekávat ještě než láhev samotnou vůbec otevřete. Chuť vína se zpravidla odvíjí od odrůdy z jaké je vyrobené, místa kde je vyrobené a samotného způsobu jeho výroby.

Odkud naše vína pocházejí?

Na začátek trochu geografie. Ale neděste se! Tahle geografie je zábavná a milá. A dobře se podle ní plánují dovolené (ty vám s radostí pomůžeme zařídit). Protože je toho celkem hodně, připravili jsme si pro vás krátkého a přehledného průvodce italskými a francouzskými vinařskými regiony. Abyste měli možnost vína, která si od náš pořídíte, lépe poznat. Pro víno je jeho původ jedna ze stěžejních ingrediencí, které formulují jeho charakter - a tedy to vy nakonec ve víně budete cítit a chutnat. Pod každým regionem se skrývají i životní příběhy jednotlivých vinařství, vinařů a vinic, která pro vás přímo dovážíme. 

Jak číst etikety

I přestože je lákávé si víno vybrat pouze podle toho, jestli se Vám etiketa líbí, nebo nelíbí, můžeme z ní vyčíst množství zajímavých informací o víně. Některé etikety sice poskytují pouze minimální množství informací, které spoléhají na určité znalosti kupujícího o víně, ale velké množství vinařů uvádí informaci alespoň o samotném jméně vína, producentovi, odrůdovém složení, místě odkud pochází, ročníku či objemu alkoholu. Někteří uvádí i stručnou charakteristiku vína.

Odrůdy a blendy

Základním ukazatelem vůně a chuti vína je z jaké odrůdy je vyrobeno. Vína se vyrábí jako jedno odrůdová, či jsou tvořena tzv. blendy, kdy dojde k smíchání několika různých odrůd dohromady. Odrůdové složení vína je regulováno lokálními předpisy a v určitých oblastech dovolují užití pouze určitých odrůd, či regulují jaké odrůdy a v jakém poměru mohou být míchány. O jednotlivých odrůdách a blendech se můžete více dočíst v pravidelně psaných článcích na našem blogu.

Apelační systémy

Apelace je zákonem chráněné označení zeměpisného původu. Tento termín je zpravidla používán ve vztahu k místu, kde se hrozny pěstují. Každá země si však sama určuje vlastní apelační členění a pravidla a víno nesmí uvádět toto označení, pokud nejsou splněny i další podmínky společně s geografickou polohou - např. jaké odrůdy mohou být pěstovány, způsob výroby, či hustota vysázení. S apelacemi je často spojena i prestiž a kvalita vína.