Nápověda

Nápověda slouží jako mini návod pro snadnou orientaci ve všem co se týká světa vína, aby pro Vás byl následný výběr co nejjednodušší a mohli jste si smlsnout na víně přesně podle Vašich chutí a představ. Zároveň, pokud jste vinnými nováčky a rádi byste se dozvěděli i jak víno správně skladovat a servírovat (aby Vám co nejdéle vydrželo a jeho chuť a vůně měla největší šanci se projevit tak jak vinař při jeho výrobě zamýšlel), jste na správném místě!

Odkud naše vína pocházejí?

Na začátek trochu geografie. Ale neděste se! Tahle geografie je zábavná a milá. A dobře se podle ní plánují dovolené (ty vám s radostí pomůžeme zařídit). Protože je toho celkem hodně, připravili jsme si pro vás krátkého a přehledného průvodce italskými a francouzskými vinařskými regiony. Abyste měli možnost vína, která si od náš pořídíte, lépe poznat. Pro víno je jeho původ jedna ze stěžejních ingrediencí, které formulují jeho charakter - a tedy to vy nakonec ve víně budete cítit a chutnat. Pod každým regionem se skrývají i životní příběhy jednotlivých vinařství, vinařů a vinic, která pro vás přímo dovážíme. 

Máme pro vás pár tipů jak poznat jaké víno si kupujete a co od něj můžete očekávat ještě než láhev samotnou vůbec otevřete. Chuť vína se zpravidla odvíjí od odrůdy z jaké je vyrobené, místa kde je vyrobené a samotného způsobu jeho výroby.

Jak číst etikety

I přestože je lákávé si víno vybrat pouze podle toho, jestli se Vám etiketa líbí, nebo nelíbí, můžeme z ní vyčíst množství zajímavých informací o víně. Některé etikety sice poskytují pouze minimální množství informací, které spoléhají na určité znalosti kupujícího o víně, ale velké množství vinařů uvádí informaci alespoň o samotném jméně vína, producentovi, odrůdovém složení, místě odkud pochází, ročníku či objemu alkoholu. Někteří uvádí i stručnou charakteristiku vína.

Odrůdy a blendy

Základním ukazatelem vůně a chuti vína je z jaké odrůdy je vyrobeno. Vína se vyrábí jako jedno odrůdová, či jsou tvořena tzv. blendy, kdy dojde k smíchání několika různých odrůd dohromady. Odrůdové složení vína je regulováno lokálními předpisy a v určitých oblastech dovolují užití pouze určitých odrůd, či regulují jaké odrůdy a v jakém poměru mohou být míchány. O jednotlivých odrůdách a blendech se můžete více dočíst v pravidelně psaných článcích na našem blogu.

Apelační systémy

Apelace je zákonem chráněné označení zeměpisného původu. Tento termín je zpravidla používán ve vztahu k místu, kde se hrozny pěstují. Každá země si však sama určuje vlastní apelační členění a pravidla a víno nesmí uvádět toto označení, pokud nejsou splněny i další podmínky společně s geografickou polohou - např. jaké odrůdy mohou být pěstovány, způsob výroby, či hustota vysázení. S apelacemi je často spojena i prestiž a kvalita vína.