Nové odrůdy v Bordeaux

Návrh umožňující pěstování a výrobu vína z nově povolených odrůd byl úspěšně odhlasován v Le Syndicat Viticole des AOC Bordeaux & Bordeaux Supérieur. Ale co to znamená pro Bordeaux?

Bordeaux
Bordeaux

V období, kdy západní Evropou prochází výrazná horká fronta vinaři v Bordeaux učinili odvážný a potencionálně průlomový krok a povolili sedm nových odrůd pro vína z apelací Bordeaux a Bordeaux Supérieur. Pro prestižnější apelace jako je např. Pauillac a Saint-Émillion toto povolení zatím neplatí. Zároveň byly schváleny i přísné podmínky pro užívání těchto nových odrůd, jejichž pěstování bude povoleno pouze na 5% ploše každého pozemku a finální blend bude moci obsahovat pouze 10% těchto nových odrůd. 

Potřeba přemýšlet nad důsledky probíhajících klimatických změn v regionu přinesla již dlouhotrvající tepelná vlna v srpnu 2003, která zasáhla celou Francii. Ročník, který v důsledku klimatické nevyrovnanosti dal vína s vůní přezrálého ovoce, s nízkou kyselostí a krátkou životností. Tato událost pouze poukázala na lehkou zranitelnost odrůd v Bordeaux pěstovaných, převážně hroznů Merlotu a Sauvignon Blancu a vznikla tak potřeba začít přemýšlet nad odrůdami, které mají prokázanou schopnost vyrovnávat se s teplejšími klimatickými podmínkami. 

Tato iniciativa započala roku 2009, pod vedením výzkumnice Agnès Destrac-Irvine a jejího týmu, který analyzoval nejteplejší evropské vinařské oblasti v Řecku, Španělsku a Portugalsku. Na základě tohoto průzkumu bylo vybráno 52 odrůd, které byly vysázeny v experimentální vinici v apelaci Pessac-Lèognan. V návaznosti na sledování úspěšnosti těchto odrůd v Bordeaux byl roku 2012 výběr zúžen na zhruba 20 odrůd. Následně se takto vyrobená vína představila pěstitelským syndikátům, které dle dat a vlastního uvážení vybraly odrůdy, o kterých se domnívají, že by mohly produkovat víno, které by odpovídalo a reflektovalo typický charakter regionu. Celkem bylo zvoleno sedm nových odrůd. Pro vína červená se favoritem stala portugalská Touriga Nacional a tři méně známé odrůdy Marselan, Castets a Arinarnoa. Pro bílá vína byly nakonec zvoleny odrůdy Alvarinho, Petit Manseng a Liliorila. Jejich výhodou je relativně dobrá přirozená odolnost vůči specifickým onemocněním, jako je šedá hniloba a plíseň, až po jejich charakterové vlastnosti.

Tento plán musí být ještě schválen francouzských národním apelačním úřadem, INAO (Institut national de l'origine et de la qualité), ale prezident Le Syndicat Viticole des AOC Bordeaux & Bordeaux Supérieur, Bernard Farges, očekává, že změny přijdou poprvé s ročníkem 2021.