Apelační systémy

Apelace je zákonem chráněné označení zeměpisného původu. Tento termín je zpravidla používán ve vztahu k místu, kde se hrozny pěstují. Každá země si však sama určuje vlastní apelační členění a pravidla. V některých případech víno nesmí uvádět označení, pokud nejsou splněny i jiné podmínky společně s geografickou polohou - např. jaké odrůdy mohou být pěstovány, způsob výroby, či hustota vysázení viničů. Tradice apelačního vína sahá hluboko do minulosti. Nejstarší odkazy se nacházejí v Bibli, kde se uvádí víno ze Samary, víno z Carmelu, víno z Jezreelu, či víno z Helbonu. Historicky první, oficiálně chráněná vinná oblast byla roku 1716 zavedena v italském Chianti.

Francie

Klasifikační systém ve Francii zařazuje vína od roku 2012 v souladu s evropskou klasifikací do tří kategorii: Vin de France, Indication Géographique Protégée (IGP) a nejvyšší Appellation d'Origine Protégée (AOP). Tento systém nahradil předchozí systém z roku 1935 čtyř kategorií: Vin de Table, Vin de pPays, Vin Délimité de Qualité Supérieure (VDQS) a Appellation d'Origine Contrôlée (AOC) s tím, že lahve vyprodukované do roku 2012 se nepřeznačují. Klasifikační systém navazuje na první oficiální klasifikaci Les Grands Crus Classés z roku 1855, která vznikla na žádost císaře Napoleona III., v spolupráci s La Chambre de Commerce de Bordeaux a s L'Union des Courtiers de Commerce. Účelem klasifikace vína je ochrana vín původem z Francie a garance kvality dohledem nad jejích produkcí stanovením přísných pravidel. Francouzský klasifikační systém klade důraz na terroir, krajové odlišnosti a podporuje rozmanitost. 

Itálie

Na ochranu kvality a autenticity italských vín byl v roce 1963 prvním vinařským zákonem zaveden „románský“ systém. Na základě tohoto byly vytvořeny tři hlavní kategorie apelací: VDT (Vino da Tavola), DOC (Denominazione di Origine Controllata) a DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita). Vína patřící do kategorie DOCG patří mezi aristokracii italských vin. Výrobci vína tohoto označení musí dodržovat nepřísnější pravidla výroby. Hrdlo láhve nese kolek, státní garanci původu vína. V roce 1992 byla nově zavedena kategorie IGT (Indicazione Geografica Tipica). Tímto se kategorie VDT omezila pouze na jednoduchá stolní vína. Italská legislativa následně zavedla důležité odchylky, pokud jde o evropské pokyny, kdy IGT představuje IGP (Indicazione Geografica Protetta, chráněné zeměpisné označení) a DOC, DOCG zase označení DOP (Denominazione di Origine Protetta, chráněná označení původu).